Erakordsed D-päeva lood: kuidas tulevane kuninganna Elizabeth II murdis Teise maailmasõja ajal traditsiooni ja pidi evakueerima Buckinghami palee, et põgeneda pommitamise eest

Homme (6. juunil) möödub 80 aastat D-päevast, mis on esimene päev liitlasvägede ühisest mere-, õhu- ja maismaainvasioonist natside okupeeritud Prantsusmaale.

Operatsiooni osana, mis viiks lõpuks natside lüüasaamiseni, kasutati üle 5000 laeva ja dessantlaeva 150 000 sõduri maabumiseks viiel Normandia rannal.

Ajaloolise sündmuse mälestuseks sõidavad veteranid ja teised Normandiasse, et avaldada austust konfliktis hukkunutele, teised aga jagavad oma sõjakogemusi.

Teises maailmasõjas osalenute hulgas oli ka kadunud kuninganna Elizabeth II, kes oli otsustanud seista oma eakaaslastega ja anda oma panuse sõjategevuseks.

Imperial War Museumi YouTube’i kanalil jagatud video kirjeldab tolleaegse printsessi osalust Teises maailmasõjas ja seda, kuidas ta oma rolli täitis. Noor Elizabeth teeb ajalugu, olles esimene kuninglik naine, kellest saab täiskohaga relvajõudude liige, olles registreerunud territoriaalabiteenistusse aasta jooksul pärast 18-aastaseks saamist.

Printsess Elizabeth, kes kannab oma territoriaalteenistuse vormiriietust, seisab pildil sõjaväe kiirabiauto ees

Kuningas George VI otsustas, et tema väljaõpe printsessina kaalub üles riigi kasvava tööjõuprobleemi, ja ta registreerus vaatamata teadetele, et ta ei liitu naisabiga ega tööta tehases.

Kuningas ja tema naine kuninganna Elizabeth (hiljem tuntud kui kuninganna ema) olid otsustanud, et neid ei nähta sõja eest varjumas, ja seetõttu külastasid nad välgu ajal pommitatud piirkondi.

Nad külastasid sõjaväelasi, tuuritasid laskemoona tehastes, RAF-i baasides ja kuningliku mereväe laevadel ning kohtusid sõjaks treenivate sõduritega.

Kuigi perekond soovis Buckinghami paleesse koos jääda, evakueeriti printsessid Elizabeth ja Margaret 1940. aasta Blitzi kõrgajal Windsori lossi.

Sama aasta septembris heideti paleele viis plahvatusohtlikku pommi, kuid kuningas ja kuninganna otsustasid sinna jääda solidaarselt Blitzi kaudu elavate inimestega. Lisaks kehtis kõigile leibkonnaliikmetele sama normatiiv.

Pommirünnakust rääkides ütles toonane kuninganna Elizabeth: “Mul on hea meel, et meid pommitati. Nüüd näeme oma silmis East Endi.

Teise maailmasõja ajal pommitati paleed üheksa korda.

Printsess Elizabethil olid konflikti ajal esimesed kuninglikud kohustused. 14-aastaselt, 13. oktoobril 1940, tegi ta raadiosaate Windsori lossist.

Noormees tahtis anda oma panuse, et aidata kuninglikku sõjategevust, nii et liitus territoriaalabiteenistusega, registreerudes sõidu- ja sõidukihoolduskursustele.

Noormees tahtis anda oma panuse, et aidata kuninglikku sõjategevust, nii et liitus territoriaalabiteenistusega, registreerudes sõidu- ja sõidukihoolduskursustele.

BBC saates Lastetund rääkides kutsus printsess üles julgusele lapsi evakueerida vaatamata rasketele oludele.

Ta ütles: “Selles riigis on tuhanded inimesed pidanud teie kodudest lahkuma ning olema eraldatud teie isast ja emast.

‘Mu õde Margaret Rose ja mina tunneme sulle nii väga kaasa, me teame oma kogemusest, mida tähendab olla eemal neist, keda sa kõige rohkem armastad.’

Ta jätkas: “Me teeme kõik endast oleneva, et aidata oma vapraid meremehi, sõdureid ja lennuväelasi ning samuti püüame kanda oma osa sõja ohtudest ja muredest. Me kõik teame, et lõpuks saab kõik korda.

1942. aastal sai temast 1942. aastal Grenaderi kaardiväe kolonel, kes lõpetas oma esimese ametliku avaliku tegevuse, külastades oma 16. sünnipäeva hommikul Windsori lossi valvureid.

Lisaks muudele esinemistele töötas ta Windsori lossi krundil kampaania “Dig for Victory” raames.

18-aastaselt lasi ta Šotimaal Clydebankis vette oma esimese laeva HMS Vanguard. Sel aastal, kui tema isa oli Itaalias, täitis ta osa oma riiklikest ülesannetest.

Siiski soovis ta sõjategevusele rohkem kaasa aidata ja kuigi kuningas George ei soovinud, et ta läheks naiste abiväeteenistusse ega töötaks tehases, läks ta aasta jooksul pärast 18. sünnipäeva, veebruaris 1945, abivägede teenistusse. . Service, Briti armee naiste haru, tuntud kui ATS.

ATS-i koolituse ajal ei kohelnud noort kuninglikku kodanikku eriliselt ja ta suhtles erineva taustaga inimestega.

ATS-i koolituse ajal ei koheldud noort kuninglikku meest eriliselt ja ta suhtles erineva taustaga inimestega.

Selle aja jooksul võtsid ATS-i naised enda peale mitmeid ülesandeid, mis vabastasid mehed rindeteenistuseks.

Kuna naistel ei lubatud lahingurolle täita, teenisid nad hoopis muudel ametikohtadel. Nende hulgas hakkavad nad töötama ametnike autojuhtide, postitöötajate, dispetšerratsutajate ja laskemoona inspektoritena.

Mõned ATS-i liikmed töötavad koos õhutõrjeüksustega, jälgides vaenlase lennukeid. Naised relvast tulistada ei tohtinud, küll aga võisid õhutõrjerelvadest mehi tulistada.

Printsess Elizabeth registreerus sõidu- ja sõidukihoolduse kursusele, õppides mehaanikateooriat, kaartide lugemist ning raskete sõjaväesõidukite juhtimist ja hooldamist.

Ta ei saanud koolituse ajal erilist kohtlemist ja segunes igasuguse taustaga inimestega.

Töötanud seitse tundi päevas kasarmus, naasis ta õhtul koju Windsori lossi.

Printsess läbis viis kuud mehaaniku ja sõjaväe veoautojuhi koolitust ning ülendati nooremkomandöri auastmesse.

Koolituse ajal oli avalikkuse ja meedia huvi tema tegevuse vastu laialdane ning teda filmiti ja pildistati, kui ta oma amet õppis. Selle aja jooksul külastasid teda treeninglaagris tema vanemad ja õde printsess Margaret.

Kuigi ta lõpetas täielikult kvalifitseeritud autojuhina (sooritas lõpueksami, mis hõlmas raskeveoki soolojuhtimist Surreyst Londonisse), lõppes II maailmasõda enne, kui ta sai oma uusi oskusi praktikas rakendada.

V päeva tähistamiseks 8. mail 1945 (mis tähistas võitu Euroopas, kuigi sõda lõppes alles selle aasta septembris) ühinesid kuninga ja kuningannaga nende tütar ja peaminister Winston Churchill Buckinghami palee rõdul. .

Seal tervitati Euroopas konflikti lõppu tähistama kogunenud suuri rahvahulki.

Noort printsessi Elizabethi (pildil vasakul) külastab tema ema kuninganna Elizabeth ATS-i koolitusel

Noort printsessi Elizabethi (pildil vasakul) külastab tema ema kuninganna Elizabeth ATS-i koolitusel

Pärast rõdule ilmumist lubati Elizabethil anonüümselt paleest väljas oleva rahvahulgaga suhelda.

Rääkides kogemusest aastaid hiljem, kui ta oli kuninganna, kirjeldas ta ööd kui üht oma elu meeldejäävamat ööd.

Ta ütles: “Küsisime mu vanematelt, kas võiksime välja minna ja ise vaadata.

“Mäletan, et meid tunti äratundmise pärast kohkudes, nii et tõmbasin oma vormimütsi hästi silmadele… Mäletan võõraste ridu, mis kõndisid mööda Whitehalli käsikäes, meid kõiki õnne ja kergenduse lainel. ‘

Seitse aastat pärast Teise maailmasõja lõppu sai Elizabethist kuninganna.

Source link

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *