Kuidas tulevane kuninganna Elizabeth II mängis D-päeva ettevalmistustes väikest, kuid olulist rolli

Tulevane kuninganna Elizabeth II mängis D-päeva ettevalmistamisel väikest, kuid olulist rolli.

19. mail 1944, kaks ja pool nädalat enne „Operation Overlord” maandumist, veetis printsess päeva koos oma vanemate, kuningas George VI ja kuninganna Elizabethiga, külastades Inglismaa põhjaosas asuvaid õhudessantvägesid.

Eeldatava pärija kohalolek tagas sündmuse üldise kajastamise meedias, mis hõlmas üht suurimat Suurbritannias kunagi tehtud purilennuki maandumist. Selleks ajaks, kui väljapanek läbi sai, oli lennuväli sadu väikelennukeid täis. Päeva alguses oli kuninglik partei näinud sadu langevarjureid, kes taevast moodustasid.

Märtsi alguses ühines printsess Elizabeth ka oma vanematega kahepäevasel ringreisil, et külastada Šoti vägesid ning soomus- ja jalaväeüksusi. Times teatas, et kuningliku perekonna liikmed “vaatlesid vägede laskumist kõrgetelt tellingutelt, et maanduda suurtelt ründelaevadelt”.

Mõlema külaskäigu kajastus avaldati kõigis suuremates ajalehtedes ja ka kohtute ringkirjades. Lugejad ei mõistnud, et see oli osa läbimõeldud strateegiast, mille eesmärk oli eksitada Adolf Hitlerit ja Saksa ülemjuhatust arvama, et invasioon on peatselt ja erinevates kohtades.

Otsuse kuningas ja tema perekond süüdistada muutis suureks pettuseks Alan ‘Tommy’ Lascelles, kes määrati 1943. aastal erasekretäriks ja oli endine salateenistuse ohvitser. 1943. aasta oktoobri alguses teatati George VI-le operatsioonist Overlord ja sissetungist Prantsusmaale. Järgmisel veebruaril läksid kaks MI5 ohvitseri Buckinghami paleesse Lascellesiga kohtuma. Nad selgitasid talle, kuidas “kuninga visiit järgmise paari kuu jooksul võib aidata kaasa keerukale katteskeemile, mille käigus püüame Saksa luuret painutada “ülemandja” aja ja koha suhtes.

See sõjaline pettus oli tuntud kui “Operatsioon Fortitude”, mille käigus USA sõjaväeülem George Patten ehitas Inglismaa Kagu-Inglismaal tohutu võltsarmee. Vangi võetud Saksa agendid andsid natsidele valesti teada, et maandumine toimub Calais’s. 1944. aasta mais vaatas kuningas George need väed üle, mida ajakirjandus taas dokumenteeris. Kuninga visiidi üksikasjad, sealhulgas teede sulgemine, tagastati Saksamaale, et määrata nende manöövrite täpne asukoht.

Taktikalisem pettus leidis aset 10. mail, kui kuningas George külastas Orkney saarte lähedal asuvat Scapa Flow’d, kuna sellel veealal patrullisid regulaarselt Saksa U-paadid. Taaskord teatati ekskursioonist. 15. mail oli ajalehe Daily Mail esilehel pealkiri: “Kuningas lahkub oma laevastikust”, kui laev sõtta sõitis. See andis Hitlerile idee, et rünnak Norrale oleks esimene rünnak. [Harry please check this with the archives as I have not seen the newspaper, the date, or its headline]

15. mail osales kuningas Kensingtonis St Pauli kirikus briifingul, kus osalesid peaminister Winston Churchill ja kõrgeim ülemjuhataja Dwight D. Eisenhower.

Lahendati enne maandumist keeruline probleem. Nii King kui ka Churchill tahtsid viibida maabumist tunnistamas. Ükski Briti monarh ei olnud oma vägesid lahingusse viinud pärast George II-st Dettingenis 1743. aastal, mis oli kindlasti palju vähem ohtlik kui tänapäevane sõjapidamine. Lascelles šokeeris George VI-d ümbermõtlemiseks, kui ta küsis kuningalt, kas ta on valmis seisma silmitsi väljavaatega anda printsess Elizabethile tema esimese peaministri valimisel nõu, kui tema isa ja Winston saadetakse maha. Inglise kanal. Veendumaks, et ta poleks ainus, kes Londonis ööbib. George kirjutas Churchillile, et on väga ebaõiglane, et peaminister pärast seda, kui ta oli soovitanud kuningal mitte minna, läheb ja varastab kuninga äikese. Vana sõjahobune taganes vaikselt.

Selle asemel kohtusid kaks meest Eisenhoweriga Bushe peakorteris mõni tund pärast rünnaku algust 6. juuni hommikul, et uurida suuremahulisi kaarte, mis näitavad, kuhu Normandia randadele tehissadamaid ehitatakse.

Sel õhtul kirjutas Lascelles oma päevikusse: “On liiga vara tunda midagi rõõmu olemusest; Kuid kergendus tunne, et asi on vähemalt pooleli ja kõik suured ja keerulised ettevalmistused selleks on hästi ja tõeliselt tehtud, on väga suur. Kahtlemata oli kuningal südant, kui ta järeldas, et “need, kellele on usaldatud saladust nii hästi hoidma, näevad kümme aastat nooremad välja.”

Tulevane kuninganna Elizabeth II mängis D-päeva ettevalmistamisel väikest, kuid olulist rolli.

Source link

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *